Full Time / Part-Time Sales & Display Specialist Position

  • Contract
  • Nicosia

Maria Chara Jewelry

#MC66659

Type: Full time / Part time

Join Our Team at Maria Chara Jewelry – Full Time / Part-Time Sales & Display Specialist Position

Are you passionate about jewelry? Do you have a flair for creating eye-catching displays that captivate customers? If so, we have the perfect opportunity for you! Maria Chara Jewelry is currently seeking a dynamic and enthusiastic Sales & Display Specialist to join our team. Position: Full Time / Part-Time Sales & Display Specialist Location: Nicosia About Us: At Maria Chara Jewelry, we are a destination for fashion-forward individuals who appreciate exquisite craftsmanship and unique jewelry designs. Our boutique shop is known for its exceptional jewelry collection, and we take pride in offering a welcoming and enjoyable shopping experience to our customers.

Job Description: As a Sales & Display Specialist, you will play a vital role in creating an inviting and visually appealing atmosphere in our store. Your responsibilities will include: Sales Excellence: Assist customers with their jewelry selections, providing exceptional customer service to ensure a memorable shopping experience. Product Knowledge: Stay up-to-date with our jewelry collection, including materials, styles, and craftsmanship, to assist customers effectively. Visual Merchandising: Create stunning jewelry displays that showcase our products and highlight their unique features. Regularly refresh and rearrange displays to keep the store looking fresh and enticing. Customer Engagement: Build relationships with customers by understanding their preferences and offering personalized recommendations. Inventory Management: Keep track of inventory levels and assist in restocking items as needed. Store Maintenance: Help maintain a clean and organized store environment.

Qualifications: A genuine passion for jewelry. Strong interpersonal and customer service skills. Excellent attention to detail and creativity. Enthusiasm for creating visually appealing displays. Availability for part-time shifts, including weekends and evenings. Previous retail or sales experience is a plus but not required. What We Offer: A supportive and friendly work environment. Employee discounts on our exquisite jewelry collection. Opportunities for growth and advancement within the company. Training and development to enhance your product knowledge and sales skills. If you are a jewelry enthusiast with a keen eye for design and a passion for providing exceptional customer service, we would love to have you join our team. Apply today to become a part of the Maria Chara Jewelry family and contribute to our mission of making every customer’s jewelry shopping experience truly special. How to Apply: Interested candidates are invited to submit their resume and a brief cover letter outlining their interest and relevant skills to [email protected]. Please include “Sales and Display Specialist Application – “Maria Chara Jewelry sales position” in the subject line of your email.

Ενταχθείτε στην Ομάδα μας στο Maria Chara Jewelry – Ειδικός Πωλήσεων & Επίδειξης Προϊόντων Πλήρους / Μερικής Απασχόλησης.

Είστε παθιασμένοι με τα κοσμήματα; Διαθέτετε το ταλέντο να δημιουργείτε εντυπωσιακές εκθέσεις που ελκύουν τους πελάτες; Αν ναι, έχουμε την ιδανική ευκαιρία για εσάς! Το Maria Chara Jewelry αναζητά αυτή τη στιγμή έναν/μία δυναμικό/η και ενθουσιώδη Ειδικό Πωλήσεων & Επίδειξης Προϊόντων για να ενταχθεί στην ομάδα μας. Θέση: Ειδικός Πωλήσεων & Επίδειξης Προϊόντων. Είμαστε προορισμός για τους ανθρώπους με κομψή αισθητική που εκτιμούν την τεχνοτροπία και τα μοναδικά σχέδια κοσμημάτων. Το κατάστημα μας είναι γνωστό για την ποιοτική και ξεχωριστή συλλογή κοσμημάτων αλλά και για την παροχή ενός φιλόξενου και απολαυστικού τρόπου αγορών στους πελάτες μας.

Περιγραφή Θέσης: Ως Ειδικός Πωλήσεων & Επίδειξης Προϊόντων, θα διαδραματίσετε έναν ζωτικό ρόλο στη δημιουργία μιας φιλόξενης και οπτικά ελκυστικής ατμόσφαιρας στο κατάστημα μας. Οι ευθύνες σας θα περιλαμβάνουν: Άριστη Πωλητική Ικανότητα: Βοηθήστε τους πελάτες στην επιλογή των κοσμημάτων τους, προσφέροντας εξαιρετική εξυπηρέτηση πελατών για μια αξέχαστη εμπειρία αγορών. Γνώση Προϊόντος: Παραμένετε ενήμεροι για τη συλλογή μας κοσμημάτων, συμπεριλαμβανομένων υλικών, στυλ και τεχνοτροπίας, για να βοηθήσετε τους πελάτες αποτελεσματικά. Ικανοποίηση Πελάτη: Δημιουργία σχέσεων με τους πελάτες μέσω της κατανόησης των προτιμησεών τους και της προσφοράς προσαρμοσμένων προιόντων. Διαχείριση Αποθεμάτων: Παρακολούθηση των επιπέδων αποθεμάτων και υποστήριξη στον ανεφοδιασμό αυτών όπως απαιτείται. Συντήρηση Καταστήματος: Βοήθεια στη διατήρηση ενός καθαρού και οργανωμένου περιβάλλοντος.

Απαιτήσεις: Γνήσιο ενδιαφέρον για τα κοσμήματα. Δυνατότητες διαπροσωπικής επικοινωνίας και εξυπηρέτησης πελατών. Εξαιρετική προσοχή στη λεπτομέρεια και δημιουργικότητα. Ενθουσιασμός για τη δημιουργία οπτικά ελκυστικών χώρων προβολής των κοσμημάτων. Διαθεσιμότητα για ώρες εργασίας, συμπεριλαμβανομένων Σαββάτων. Προηγούμενη εμπειρία στον τομέα λιανικής ή πωλήσεων αλλά όχι απαραίτητη. Τι Προσφέρουμε: Ένα υποστηρικτικό και φιλικό περιβάλλον εργασίας. Έκπτωση για τους υπαλλήλους στην συλλογή κοσμημάτων μας. Ευκαιρίες ανάπτυξης και προαγωγής στην εταιρία. Εκπαίδευση και ανάπτυξη για τη βελτίωση της γνώσης των προϊόντων και των δεξιοτήτων πωλήσεων. Πώς να Υποβάλετε Αίτηση: Οι ενδιαφερόμενοι/ες υποψήφιοι/ες καλούνται να υποβάλουν το βιογραφικό τους και ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα που περιγράφει το ενδιαφέρον τους και τις σχετικές δεξιότητές τους στο [email protected].

Παρακαλούμε συμπεριλάβετε στο subject τον τίτλο “Maria Chara Jewelry sales position”.

To help us track our recruitment effort, please indicate in your cover/motivation letter where (vacanciesintgreece.com) you saw this job posting.